HISTORIA PRZEDSZKOLA


W 1967 roku na zebraniu wiejskim w Łękach padła propozycja budowy przedszkola na terenie działki należącej do PGHZ w Łękach. Na uzyskanie zgody przez władze wojewódzkie oraz Ministerstwo Rolnictwa czekano 2 lata.

W 1969 roku powołano komisję i dokonano wyboru działki, której obszar wynosi 25 arów.

W 1971 roku został wybrany siedmioosobowy Komitet Budowy Przedszkola. W tym samym roku na wiejskim zebraniu mieszkańcy wsi zadeklarowali pomoc finansową w formie wpłat, a także pomoc prac budowlanych po 15 dniówek.

Jesienią 1972 roku ruszyła budowa przedszkola w Łękach. Duży wkład pracy podczas trwania budowy wniósł Komitet Budowy Przedszkola.

11 maja 1975 roku uroczyście zostało oddane mieszkańcom wsi Łęki dwuoddziałowe przedszkole. Od 15 maja 1975 roku z placówki zaczęło korzystać 68 dzieci, praca ruszyła pełną parą. Dziewięcioosobowy skład personelu przedszkola zadbał o prawidłowy rozwój intelektualny, kulturalny, fizyczny i zdrowotny wszystkich dzieci. Nauczycielki oprócz tego, starały się zapoznać dzieci z najbliższym środowiskiem.

1 września 1975 roku po dwumiesięcznej edukacji, pierwsi wychowankowie przedszkola rozpoczęli naukę w klasie 1 Szkoły Podstawowej w Łękach.

Od początku istnienia naszej placówki, nauczycielki starały się nawiązać kontakt z najbliższym środowiskiem i podtrzymywać tradycje i zwyczaje ludowe.

Dlatego do tradycji naszego przedszkola wypracowanych przez wszystkie lata należą: udział dzieci w Dożynkach Wiejskich, spotkania z Górnikami, z przedstawicielami OSP w Łękach, spotkania z Kołem Gospodyń Wiejskich, zajęcia warsztatowe dla rodziców z okazji Świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia, zajęcia otwarte dla rodziców i przyszłych wychowanków przedszkola.

Spotkania z okazji Dnia Babci i Dziadka są bardzo ważnymi uroczystościami, do których dzieci zawsze chętnie się przygotowują. Również ważnym świętem jest Dzień Mamy i Taty. Kiedyś uroczystości te świętowano oddzielnie. Obecnie organizujemy Pikniki Rodzinne, na których świetnie się bawią rodzice i dzieci.

Nasze przedszkole zawsze starało się podtrzymywać tradycje i zwyczaje ludowe, do nich należą: powitanie Wiosny, spotkania z Mikołajem, wigilia przedszkolna, bal karnawałowy.

Pragniemy przybliżyć piękno naszego kraju oraz najbliższej okolicy, dlatego co roku organizujemy wycieczki autokarowe. Dzieci mogły już zobaczyć ZOO w Chorzowie i Krakowie, park Dinozaurów w Zatorze, park Miniatur i mini ZOO w Inwałdzie, Zamek w Pszczynie, park w Ustroniu, kopalnię soli w Bochni. Jako mali turyści zdobywali górę Żar nad Kozubnikiem oraz wiele ciekawych obiektów w naszej okolicy („Magiczna osada” na Czarnym Groniu, sala zabaw „Przygoda” w Bujakowie).

Od roku szkolnego 1984/85 nasze przedszkole po raz pierwszy uczestniczyło w Olimpiadzie Międzyprzedszkolnej, organizowanej przez Dom Kultury w Kętach (obecnie co roku 6-latki biorą udział w programie edukacyjnym pt. „Bezpieczny Przedszkolak”, pod honorowym patronatem Burmistrza Gminy Kęty oraz Komendanta Powiatowego Policji w Oświęcimiu).

Nasze przedszkole wyjeżdża również na przedstawienia teatralne do: Teatru Lalek „Banialuka” w Bielsku- Białej, do Oświęcimskiego Centrum Kultury oraz do Domu Kultury w Kętach. Dzieci z naszego przedszkola miały okazję kilka razy podziwiać barwne widowiska rewii na lodzie w Oświęcimiu.

W roku 1985 uroczyście obchodzono jubileusz 10-lecia naszego przedszkola. Po nim, co 5 lat odbywały się kolejne jubileusze. Zmieniają się dzieci, przedszkole pięknieje dzięki współpracy ze środowiskiem i rodzicami, którzy ofiarnie nam pomagają i wspierają w naszej codziennej działalności.

Od września 2006 roku nasze przedszkole zostało przyłączone do Szkoły Podstawowej w Łękach i powstał Zespół Szkolno- Przedszkolny. Oprócz zmian personalnych i administracyjnych działalności naszej placówki, nic się nie zmieniło. W dalszym ciągu pielęgnujemy i kultywujemy tradycje i zwyczaje naszego przedszkola. Staramy się rozszerzać naszą działalność dla dobra i korzyści naszych obecnych i przyszłych wychowanków.