Depresja dzieci i młodzieży


      Depresja u dzieci i młodzieży jest często lekceważona przez dorosłych. Wciąż popularne jest myślenie ,,co dziecko może wiedzieć o świecie'' i ,,jakie to dzieci mogą mieć problemy?''. Tymczasem młodzi ludzie, szczególnie wchodzący w okres dojrzewania i poznający dorosły świat, mają wiele powodów do zmartwień. Ich życie, światopogląd i emocjonalność zmieniają się. Brak oparcia i zrozumienia pogłębiają tylko uczucie samotności. Depresja u nastolatków nie powinna być powodem do żartów. To realne zagrożenie dla zdrowia psychicznego młodego człowieka.

      Problemy młodych ludzi wynikają głównie z braku uwagi, zrozumienia czy wsparcia. To, co dzieje się w życiu dorastającego człowieka przestaje w pewnym momencie obchodzić opiekunów. Choć nastolatek to nadal dziecko, przez otoczenie zaczyna być traktowany jak dorosły. Zwiększają się oczekiwania, wymagania i potrzeby. Młody człowiek, wchodząc w okres dojrzewania i zbliżając się do dorosłości, zaczyna również dostrzegać, jaki świat jest naprawdę. Dociera do niego niesprawiedliwość, hipokryzja, czy zawiść. Przywiązuje większą wagę do tego, co mówią o nim inni, jak go widzą i czego oczekują. Mierzy się też nierzadko z upadkiem rodzicielskiego autorytetu. Rodzice przestają być bezwarunkowym oparciem, autorytetem, czy spełnieniem ideałów. Młody człowiek dostrzega wady otoczenia i swoje własne słabości. To okres, który dla wielu nastolatków jest niezwykle trudny.

     Depresja u nastolatków rzadko jest wynikiem nagłych wydarzeń. Zazwyczaj rozwija się powoli, trochę po cichu i narasta. U młodego człowieka kiełkuje poczucie żalu, samotności i złości, z czasem może całkowicie przestać odczuwać radość i euforię.

Zachęcam do zapoznania się z e-ulotką: Depresja młodzieńcza

Warto przeczytać: Depresja - co należy wiedzieć

Polecam strony:

www.forumprzeciwdepresji.pl

www.wyleczdepresje.pl

Autor artykułu: A. Ryszawy