WYJAZD DO OBOZU AUSCHWITZ - BIRKENAU


2022-03-22

         W piątkowy poranek 18 marca ośmioklasiści uczestniczyli w wyjeździe do byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady w Oświęcimiu. Już na początku zwiedzania ogromne wrażenie na wszystkich zrobiła brama wejściowa ze słynnym, dającym fałszywą nadzieję, napisem „Arbeit macht frei”. W rzeczywistości jednak tak nie było. Ten, kto przekroczył próg tej bramy, nie miał szans na wolność, czekała go tam jedynie śmierć i wszelkiego rodzaju męczarnie...

        W ciszy i milczeniu uczniowie wędrowali obozowymi uliczkami, odwiedzali poszczególne budynki baraków, kryjące wiele pamiątek z tamtych okropnych czasów (sterty walizek, butów, okularów, ubrań, naczyń itp. przywiezionych przez nieświadomych swojego losu ludzi). Wrażenie potęgowała opowieść przewodnika o codziennym życiu w obozie i nieludzkim traktowaniu więźniów. Z głównego obozu w Auschwitz uczniowie pojechali do Brzezinki, gdzie znajdował się drugi, bliźniaczy obóz. Ogrom terenu i sterczące kikuty kominów z dawnych baraków przytłoczył uczniów. Wizyta w tym strasznym miejscu była prawdziwą lekcją historii o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce w czasie II wojny światowej w naszym bliskim sąsiedztwie.

Artykuł sporządziła: M. Pencko