ŚWIĘTO KAŻDEGO CZYTELNIKA


2021-04-23

Na 23 kwietnia przypada ustanowiony przez UNESCO Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W tym roku Polski Komitet ds. UNESCO odniósł się do dzisiejszego święta następującymi słowami:

W sytuacji, gdy w rok od wybuchu pandemii większość szkół na całym świecie jest częściowo lub całkowicie zamknięta, co drugi młody człowiek nie ma dostępu do jakiejkolwiek zorganizowanej formy edukacji, a wszyscy ludzie zmuszeni są ograniczać czas spędzany poza murami własnego mieszkania, książka, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, staje się źródłem siły do przezwyciężania przymusowej izolacji, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania naszych horyzontów i pobudzania kreatywności.

Czas ten zdaje się wyjątkowo sprzyjać lekturze – zarówno indywidualnej, dla własnej przyjemności, jak i wspólnemu czytaniu z bliskimi, przede wszystkim zaś z dziećmi, u których w ten sposób wykształca się nawyk czytania przez całe życie. Dzieląc się pasją do lektury i płynącą z niej wiedzą, stajemy się częścią wspólnoty, również międzynarodowej, i nie ma lepszego sposobu na przezwyciężenie poczucia samotności, zgodnie z zasadą: czytając, nigdy nie czujesz się sam.

Chcąc wyróżnić ten jakże istotny dzień, dziś podczas zdalnych lekcji języka polskiego uczniowie naszej szkoły dzielili się swoimi pasjami czytelniczymi.  Rozmawiali na temat roli książki w ich życiu jako źródła wartości i wiedzy.

Przypomnijmy, że pomysł poświęcenia szczególnego dnia w roku na cześć promowania czytelnictwa i literatury, a także poszanowania praw autorskich narodził się w roku 1995 na 28. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO. Dzień 23 kwietnia związany jest z rocznicą urodzin lub śmierci kilku ważnych pisarzy: Szekspira, Cervantesa, Druona i Nabokova. Historycznie święto książki wywodzi się z Katalonii. Pierwszy raz zorganizowano je w roku 1926. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują kobiety czerwonymi różami, a one darują w zamian książkę.

Zofia

Autorka artykułu: Magdalena Boryska

Autorzy zdjęć: Julita W., Martyna U., Zofia B., Oliwia J., Krystian B., Dominik K.